finska-sauna2

Čím nám prospívají sauny?

Rozmach domácích saun vychází z jejich prospěšnosti lidskému zdraví. Nejde jen o příjemný pocit a relaxaci. Saunování nabízí mnohem více.

finska-sauna-kamna2Je obecně známo, že při pravidelném saunování dochází k posilování činnosti srdce a dalších orgánů. Tělo se zbavuje nebezpečných látek a prospívá tak ledvinám i játrům. Jak je to možné? Tyto orgány nemusí zpracovávat ony škodlivé látky. O saunách je také dobře známo, že jsou prospěšné kloubům.

Zejména v tomto období je saunování vhodné také pro posílení imunity. Nedostanou se tak na vás nejrůznější rýmy a virózy. S tím souvisí další plus – tělo se otužuje, zejména tím, že z vysokých teplot okamžitě přecházíte do studených. Jedním z hlavních přínosů saun je celkové uvolnění organismu, ale také mysli. Ustupovat by měla nervozita, měli byste se dostat do celkové pohody a stejně tak mizí migrény.

finska-sauna-kamnaDélku saunování si každý musí určit sám. Nemá samozřejmě smysl se ve vysokých teplotách přepínat, signál k opuštění sauny bývá intenzivní pocení, které přichází přibližně po deseti minutách. Saunování by mělo probíhat v leže, aby došlo k rovnoměrnému prohřátí celého těla. Poté je třeba tělo zchladit. Nejlépe v bazénu, případně ve vaně. Právě toto střídání teplot nás otužuje a zkvalitňuje krevní oběh. Ve chvíli, kdy začnete cítit zimu je čas vrátit se do sauny na další kolo. Mnohdy stačí dva cykly, obvykle se ale lidé vrací i dotřetice. Pokud půjdete například pětkrát čekejte výraznou únavu.

Po saunování, které se doporučuje praktikovat spíš ve večerních hodinách, byste se měli vydatně napít a ještě chvíli odpočívat – nejlépe v leže. Pozitivní dopady sauny, přinejmenším na psychiku, byste měli pocítit již po prvním cyklu.

infrasauny

 


Posted in Architekti, Hrubá stavba, Vybavení domu.