zahradní jezírka

Větší zahradní jezírka jsou méně náročná na údržbu

zahradní jezírkaVodní plochy na pozemku příjemně zkrášlí bydlení. Nejenže si u nich skvěle odpočinete – pozorováním vodní hladiny a hemžení pod vodou se dají strávit hodiny – ale také přilákáte zajímavé živočichy, nebo poskytnete prostor dosud nepoznaným rostlinám. Ovšem o takovou plochu se musíte také patřičně postarat. O tom jak moc vás zahradní jezírko zaměstná, rozhoduje mnoho faktorů.

Jaká je ideální velikost jezírka

Obecně platí, že větší jezírko bude potřebovat méně práce. Jinými slovy bude jeho údržba méně náročná, než u malých vodních ploch. Větší jezírka totiž mají jistou samočistící funkci. Je jasné, že se neobejde bez jakékoliv pomoci, nicméně investice času a energie nebude potřeba tolik. Obecně platí, že jezírko o 50 metrech čtverečních se již dá považovat za variantu, kterou nebudete muset příliš udržovat, ideální je potom 80 – 90 metrů. Důležitá je samozřejmě také hloubka, která by měla být kolem 200 cm.

zahradní jezírkaRegulujte rostliny

Na čistotu jezírka mají velký vliv rostliny. A to nejen ty, které jsou umístěny na březích, či přímo na dně, ale také například stromy. Ty, zejména v podzimních měsících, mohou vodní hladinu znečistit.  Doporučuje se mít osázenou vodní plochu alespoň z poloviny vodními rostlinami. Nejlépe různorodými. V tomto případě dávejte pouze pouze na rostliny, které by mohli jezírko kompletně zaplnit tím, že se rozrostou. Tomu zabráníte například malou zídkou na dně, nebo speciálními koši, které se prodávají.

zahradní jezírkaRyby do jezírka

Ryby v jezírku vypadají skvěle, ovšem jsou také zdrojem znečištění. A to nejen díky svým výkalům, ale také kvůli krmení, které na dně hnije. Tady zřejmě nepomůže nic jiného než filtrace, případně krmítka, která zůstávají na jednom místě a krmení se tak nedostane po celé ploše jezera.

Čemu se nevyhnete

Ať už má vaše jezírko svůj vlastní ekosystém čištění, či nikoliv, musíte se mu čas od času věnovat. Znamená to, že musíte odklízet napadané větve a listí, nebo další nečistoty. Zbavovat se budete muset také nežádoucích rostlin, které tak jako tak v jezírku vyrostou. Dobré je také pořídit si nějaké filtrační čerpadlo a vhodné chemikálie. Pokud bude vaše jezírko průtokové (stačit budou také drobné vodopády), máte napůl vyhráno. Voda, která cirkuluje je ke znečištění méně náročná.


 

 

 


Posted in Architekti, Hrubá stavba.