sálavé panely

Zahřejte domácnost sálavými panely

Volba technologie, která vám bude vytápět bydlení, nemusí být vždy jednoduchá. Zejména pokud dbáte na design. V dnešní době je už ale celá řada možností. Kromě ozdobných topných těles a krbů to může být hit doby – sálavý panel. Tento druh vytápění se hodí především do moderních interiérů. Proč? Protože při jeho výrobě se používají materiály jako je sklo a mramor. Skleněné panely najdete pod označením GR (glass radiant) a mramorové panely pod označením MR (marble radiant).

Pořiďte si vlastní slunce

Princip vytápění sálavými panely je jiný, než jsme zvyklí u tradičních topidel. Záření z těchto desek nezahřívá vzduch, ale pouze jím prostupuje. Poté dopadá na předměty, stěny, či podlahu, kde se teprve promění v teplo. Od těchto předmětů se potom vzduch zahřeje. Sálavými panely můžete vytápět jakoukoliv místnost v domácnosti, včetně třeba koupelny. Někteří majitelé domů si pořizují tuto technologii proto, aby mohli po příchodu domů vytopit místnosti okamžitě – dříve, než začne fungovat standardní topení. Teplo ze sálavých panelů totiž pocítíte téměř ihned po jejich zapnutí. Navíc si brzy všimnete, že tento druh tepla je daleko přirozenější, než ten, na který jste byli dosud zvyklí. Největší zdroj sálavého tepla totiž známe všichni – je jím slunce.

Jak na sálavé panely

Samotná deska je poměrně složité zařízení, pro zjednodušenou představu se jedná o desky z ocele, či hliníku, opatřené právě mramorem, nebo tvrzeným sklem. Na těchto plochách je navíc prostor pro ozdobnější grafické motivy (často jsou k vidění právě mramorové designy, dřevo, či další přírodní motivy). Přesto ovšem není instalace sálavých panelů nic složitého. Věší se zpravidla na kovovou konstrukci, kterou předtím přišroubujete ke stěně, či stropu. Jednoduchou montáž zřejmě zvládne každý, přesto doporučujeme svěřit tuto práci odborníkům. Přece jen nevěšíte obraz za pár korun.

Pokud nepotřebujete nutně designový doplněk do bytu, můžete využít instalaci sálavých panelů do podlah a stropů. V podlahách se zpravidla instaluje topná rohož a jedná se o nejčastější využití tohoto typu topení. Rozlišujeme vysokoteplotní a nízkoteplotní panely. Vysokoteplotní jsou vhodné především do velkých hal a montují se do vyšších míst (až pět metrů do výšky), nízkoteplotí jsou právě pro vytápění domácností. Pokud se rozhodnete pro vytápění sálavými panely, poraďte se s odborníkem ve specializované prodejně. Zjistíte tak, který panel je pro vaše bydlení ten pravý a nejefektivnější.


 

 

 

 

 

 


Posted in Architekti, Hrubá stavba.