Klik pojištění

Jak sepsat majetek v domě pro potřeby pojišťovny?

Každý majitel domu či bytu i ten, kdo je v pronájmu, by měl mít sjednané pojištění domácnosti. Jeho nezbytnou součástí je sepsaný majetek. Proč je třeba ho umět sepsat?

Pojišťovnu, u které svou domácnost pojistíte jste si už možná vybrali a smlouva se chystá. Co od vás pojišťovna bude chtít kromě osobních údajů a pojistného? Soupis majetku!

Co to je soupis majetku a k čemu slouží?

Pojištění domácnosti se vztahuje na její zařízení. Nábytek, elektroniku, koberce, podlahy, šperky, knihy, oblečení, obklady stropů a stěn, kuchyňskou linku atd. Zjednodušeně řečeno na vše, co by popadalo, kdybyste dům obrátili vzhůru nohama. Nevztahuje se na stěny, střechu, dveřní rámy apod. To už spadá do pojištění nemovitosti.

Pojistný limit souvisí se soupisem majetku

K tomu, abyste mohli sjednat pojištění, je třeba nastavit si dobře pojistný limit. Ten by neměl být ani příliš vysoký (stejně vám pojišťovna zaplatí jen skutečnou hodnotu věcí), ale ani příliš nízký (plnění by nepokrylo náklady na nové věci).

K jeho určení vám napomůže právě soupis majetku. Ten od vás stejně bude pojišťovna chtít, tak proč si ho neudělat předem? Projděte si byt, sepište vše, co tam máte, sečtěte hodnotu věcí a podle toho si určete pojistný limit.

Proč po mě pojišťovna bude soupis také chtít?

Díky soupisu majetku prokážete, že jste danou věc vlastnili a aby bylo možné určit její stáří a hodnotu. Proto je třeba před uzavřením smlouvy sepsat a nafotit majetek i místnosti v bytě a celou dokumentaci přiložit ke smlouvě.

Jak majetek sepsat?

V dnešní době je to už mnohem jednodušší než dřív. Možná si to z dětství pamatujete. Rodiče měli ve skříni schovanou krabici od bot a v ní byly všechny možné účtenky. Ty postupem času bledly a když zrovna byla účtenka potřeba, často byla k nepřečtení.

Dneska stačí vše vyfotit mobilním telefonem, nebo fotoaparátem, uložit na externí disk a přidat ke smlouvě.

  • Vyfoťte si samostatně každou věc, kterou doma máte ze všech úhlů.
  • Zdokumentujte i účtenky nebo faktury.
  • Ze všech úhlů nafoťte i jednotlivé místnosti.
  • Na fotkách je dobré zachytit aktuální denní tisk. Díky němu totiž snáz prokážete datum pořízení fotografie, vlastnictví věci a její stáří.
  • Když si pořídíte něco nového, zase to nafoťte ze všech úhlů. Nezapomeňte ani na účtenku.

Náš tip: Využijte virtuální úložiště. Když se flashka nebo externí disk porouchají, Cloud vám zůstane. Nezničí ho požár, voda, ani úder blesku.

Kdo si takto zdokumentuje vybavení domácnosti, nemusí se bát, že pokud by došlo na lámání chleba, neprokáže vlastnictví věci nebo její hodnotu. Navíc tím výrazně urychlíte celý proces vyplacení pojistného, protože pojišťovna již nebude potřebovat doložit žádné účtenky.


Posted in Hrubá stavba, Masivní dřevostavby, Montované dřevostavby, Pasivní domy.