Výstavba domu

Pasivní versus nízkoenergetický dům. Který je výhodnější?

Ušetřit stále rostoucích energetických zdrojů se snažíme snad každý. Pokud plánujete stavět dům, máte příležitost začít již od projektu. Nemůžete minout termíny jako nízkoenergetický či pasivní dům. Co mají společné? A který z nich dokáže lépe šetřit energii, a tedy i peněženku? Více se dočtete v tomto článku.

Nízkoenergetické i pasivní domy se vyznačují velmi vysokou hodnotou spotřeby tepla. Dosahují toho díky vhodně zvoleným stavebním postupům. Tvoří nízkoenergetické domy mají roční spotřeby tepla do 50 kWh / m2, pasivní domy se dostávají na jednu třetinu této hodnoty. Celkově mají pasivní domy připraveny přísnější kritéria. Energie na vytápění, teplou vodu a elektřinu by si vyráběla sama a za pomoci okolních vlivů (slunce, voda, půda apod.). Tomu musí napomoci vhodně zvolený projekt. Zapotřebí náklady na stavbu mohou u pasivních staveb dosáhnout až o 10 – 15 procent více než u běžných domů, udělat budoucnost se vám povede.

dům na klíč

Projektování pro reakci spotřeby

Aby dům zachytil co nejvíce světla a tepla, obývací pokoj a přes den nejvíce využívané pokoje by měly být na jižní straně. Příjemné klima zajistí velká okna především v jarních a podzimních měsících. Pro letní období je nutné instalovat kvalitní rolety či žaluzie. Nižší patra pomohou zastínit i vzrostlé trávy, keře, nebo stromy. V tomto ohledu dobře poradí zahradní architekt, nebo dobrý zahradník. Specifická jsou v těchto stavbách okna. Většina jich totiž nelze otevřít a například střešní by zde vůbec neměla být.

nízkoenergetický dům

Kde sehnat odborníky

Pokud se rozhodnete pro stavbu pasivního domu, budete chtít hledat firmu s konkrétními zkušenostmi. Pomůže vám projektant nebo architekt s kontakty. Jak ale najít odborníky na pasivní domy, tým týmů nestrávili mladí? Vyzkoušejte Poptávej.cz. Služba je poptávka zcela zdarma a nezávazná, za pár minut však vaše poptávka osloví hned několik odborníků.

Začněte tým, že popíšete, koho hledáte ao jakoukoli stavbu máte zájem. Nešetřete detaily jako rozměry, preferovaný materiál, ale i lokalita. Díky tomu vám můžeme ozvat stavební firmy z okolí, což znamená celý proces stavby urychlí. Odpovědět vám může hned několik hasičů, kteří zašlou cenovou nabídku na míru. Vyberete si tu nejvýhodnější a váš vysněný dům už nestojí nic na cestě.

pasivní domy


Posted in Pasivní domy.